norev1

Raid Türkiye Norev

by / Raid Türkiye Norev için yorumlar kapalı / 656 View / 14 Aralık 2014

norev1

Raid en Turguie Norev 2012 turuna çıkan, merkezi Fransa’nın Normandiya kentinde bulunan klasik Citroen sevenler klübü üyesi Fransızlar, 70 klasik otomobil, 3 tır, 12 Cip ile İstanbul’un kamp ve aktivite merkezi olan İstanbulkamp’a geldi. Alain Rissel önderliğinde kurulan klüp, her sene bir dünya ülkesine raid denilen yarı seyahat yarı ralli türünde organizasyon düzenliyor.

norev2

Fransa’dan yola çıkan klasik Citroen’ler, Yunanistan üzerinden 2 Mayıs 2012 tarihinde Edirne’nin İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı. Yaklaşık 15 günlük bir Türkiye turu hedefleyen grup büyük çoğunluğu off-road olmak üzere yaklaşık 4000 km’ lik bir rotayı konvoy şeklinde tamamlayacaklar.

norev3

İstanbul, Şile, Eskişehir ve Konya, Nevşehir, Karaman, Alanya, Afyon, Denizli-Pamukkale, Kuşadası, Ayvalık ve Çanakkale’yi de gezdikten sonra Türkiye’den ayrılacak. 

norev4

Kulübün direktörü Alain Rissel ise klasik araba tutkusunun bir yaşam biçimi olduğunu söyledi. Üyelerinin her birinin normal yaşamlarında yeni model arabalar kullandığını belirten Rissel, Herkesin farklı işleri ve yaşama biçimleri var. Ancak ortak yanları klasik araba tutkularıdır. Dönemlerinde belirli özelliklere sahip, artık trafikte kullanılmayan, klasikleşmiş araçlara ilgi duyan, bunları korumak ve tekrar çalışır hale getirmek için uğraşan insanlarla dünya ülkelerini geziyoruz. Gittiğimiz yerlerde sadece asfalt yollarda değil köylerde, patikalarda da geziyoruz. İnsanlarla oturup çay  içiyoruz. Farklı kültürleri tanıma olanağı da buluyoruz dedi.

norev5

İstanbulKamp’ta bulundukları sürede araçlarının bakımlarını yapan ekip ilginç görüntülere de sahne oldu. Araçların motorlarını iki kişi tutarak masanın üzerine çıkarıyorlar ve yarım saatte tüm parçalarını değişip tekrar yerine takıyorlar. Üç adet tır ile hareket eden grup tüm yedek ekipman ve profesyonel ustalarını da yanlarında taşıyorlar.

norev6